I etap II semestru Szkolnej Ligi Zadaniowej

Utworzono: wtorek, 15, marca 2016 10:51
Administrator
Odsłony: 566

liga zadaniowaDrodzy uczniowie oto pierwszy etap II semestru Szkolnej Ligi Zadaniowej. Rozwiązane zadania proszę oddawać do końca marca 2016 r. pani Renacie Pawlak lub swojemu nauczycielowi matematyki.

 

 

 

Klasa IV

  1. W ogrodzie zakwitły tulipany. Osiem z nich jest w kolorze czerwony, o dwa mniej jest w kolorze żółtym, a dwa razy więcej niż żółtych i czerwonych razem jest o barwie różnokolorowej. Zapisz ile jest kwiatków w podanych kolorach.
  2. Trasa kolejowa z Warszawy do Gdyni ma długość 360 km, a z Malborka do Warszawy 247 km. O ile kilometrów trasa z Malborka do Warszawy jest krótsza od trasy Gdynia - Warszawa?
  3. Bluzka kosztuje 48 zł, a spódnica jest dwa razy droższa. Ile kosztuje spódnica?
  4. Opakowanie lekarstwa zawiera 60 tabletek. Na ile dni wystarczy tabletek, jeżeli Ula będzie zażywała dwa razy dziennie po dwie tabletki?
  5. Rodzina Leśniewskich składa się z czterech osób. Kasia ma 5 lat, a jej starsza siostra Dominika jest trzy razy starsza. Kiedy urodziła się Dominika, mama miała 24 lata. Tato jest o 3 lata starszy od mamy. Ile lat mają razem wszyscy Leśniewscy?

 

Klasa V

  1. Marek ma 1,37 m wzrostu. Ile mu brakuje do półtora metra wzrostu?
  2. Pusty kubek waży 24,6 dag, a całkowicie napełniony wodą 49,6 dag. Oblicz ile waży woda w kubku.
  3. Jednorazowy bilet autobusowy kosztuje 1,25 zł. Waldek w ciągu miesiąca jedzie autobusem około 100 razy. Ile złotych może zaoszczędzić Waldek, kupując bilet miesięczny za 47,60 zł?
  4. Kilogram sera kosztuje 12,25 zł Ile złotych kosztuje 28 dag tego sera? Ile złotych reszty otrzymamy płacą banknotem dziesięciozłotowym?
  5. W hurtowni „Modna Pani” 9 żakietów kosztuje 1224 zł. Tyle samo kosztują 3 płaszcze. Ile zapłacimy w tej hurtowni za 5 żakietów i 5 płaszczy?

 

Klasa VI

  1. Pan Leszek kupił 0,75 kg gruszek po 6,80 zł za 1kg oraz ananasa. Płacił banknotem dwudziestozłotowym i otrzymał 5,90zł reszty. Ile kosztował ananas?
  2. Pani Justyna obszyła koronką cztery prostokątne serwetki o wymiarach 30 cm x 20 cm. Ile serwetek w kształcie kwadratu o boku 15cm można obszyć ta samą ilością koronki
  3. W klasie VI d uczy się 26 uczniów. Dziewcząt jest o 4 więcej niż chłopców. Ilu chłopców i ile dziewcząt jest w tej klasie?
  4. Za 6 długopisów po 1,50 zł każdy i 4 zeszyty Ala zapłaciła 18,80 zł. Ile kosztował zeszyt?
  5. W trzech koszykach jest razem 72 jabłek. W pierwszym jest 26 jabłek, a w dwóch pozostałych po tyle samo. Ile jabłek jest w każdym koszyku?